Utskriftsvänlig version
2011-12-16

Tempory – en högsmällande nyårsraket

Deatmetalbandet Tempory från Dalarna skördar framgångar. Nyligen vann de pris under Garagerockenfinalen att få spela på Rockstad Falun i sommar.
De har även tre singelsläpp på gång under 2012.

- Vi är som en nyårsraket. Det smäller högt och det är kul att se vad som kommer ut.
Så säger deathmetalbandet Temporys gitarrist Pähr Nilsson om bandets musik.
Och tydligen är det fler som tycker om dalmasarnas högljudda knallar. Nyligen vann de ett specialpris på finalen av musiktävlingen Garagerocken i Falun.
- Under finalen vann vi att få spela på Rockstad Falun i augusti 2012. Det känns givetvis jättekul, säger Pähr Nilsson.

Tempory består av fem killar från Malung som har packat ner sina riff i flyttkassen och dragit till Borlänge där de studerar på musikutbildningen Boomtown. Pähr Nilsson berättar vidare att det är mycket olika saker på gång för bandet.
- Vi har varit ute och spelat live ganska mycket under en tid. Men nu ligger fokus på att skriva nytt material. Vi kommer åtminstone att släppa tre singlar nästa år. I samband med att vi släpper den första singeln i februari, har vi också gjort en video som kommer att släppas samtidigt, säger han.

När nya låtar är klara och inspelade hoppas bandet på fler spelningar. Får Pähr Nilsson önska spelställen själv så ligger välkända hårdrocksfestivaler högt upp på önskelistan såhär i juletider.
- Sweden Rock och Wacken i Tyskland vore fint! Eller att få vara förband åt något stort band på turné, säger han.

Text: Wilhelm Blixt
Bild: Frank Thunström

Lyssna på Tempory här!

Bild. Tempory satsar stenhårt. Nästa år planeras tre singelsläpp + videosläpp.


Bild. Tempory satsar stenhårt. Nästa år planeras tre singelsläpp + videosläpp.



 
Sitemap
Email adress
Studieförbundet Bildas musikverksamhet |  www.bilda.nu
Logga in