Utskriftsvänlig version
2011-05-22

Den upptäcktsresande musikern

Jonas Karlsson har framgångsrika år med bandet Sugarplum Fairy i bagaget. Nu fortsätter han sin bana som gitarrist med rikskända Le Kid. Bildamusik tar ett snack för att höra om hans bästa festivaltips och om det finns något recept på framgång som musiker.

Med Sugarplum Fairy var det en salig blandning av rock och pop som gällde. Men i sommar lägger Jonas Karlsson om sina musikaliska riktlinjer. En turné med Le Kid – kända från Melodifestivalen – väntar runt hörnet.
– Det känns väldigt bra. Jag träffade dem första gången för några dagar sedan. De har en otrolig energi och glädje, vilket smittar av sig direkt. Musiken passar mig. Deras skiva innehåller många av de musikaliska influenser jag och mina vänner lyssnar på när vi vill festa och dansa. De är otroligt talangfulla människor och jag ser fram emot att utveckla sidor hos mig som jag inte har mycket erfarenhet av, vad dessa är visar sig i sommar.

Med Sugarplum Fairy har du spelat på festivaler i Sverige och Europa. Vad är det bästa med att göra det?
– Ibland känns det som om vi, Sugarplum Fairy, har haft tur. Vi har till exempel lyckats att komma en dag tidigare till Rock am Ring i Tyskland, en fantastisk festival där några av världens största band alltid är bokade. I och med detta har vi haft möjlighet att få vara besökare under festivalen och som artist alltid haft tillgång till komfortabla utrymmen. Vi får se lyxversionen, därför blir en festival mer av en rolig upplevelse utöver vår egen spelning. Samma sak i Sverige. Svenska festivaler är bra på att ta hand om deras artister och att göra festivalen en upplevelse även för dem. Förhoppningsvis smittar detta av sig till publiken, då når festen sin klimax. Det är publiken som är viktigast och även det bästa med att spela. Deras glädje av att umgås med likasinnade under okontrollerade former gör dem till den bästa publiken.

Vad tycker du att man som artist ska tänka på inför en festivalsommar?
– Att man ska försöka stanna upp och reflektera over vad man gör och hur roligt det kan vara. Turnerandet kan lätt bli monotont och det är upp till bandet att göra det lyckat, därför tycker jag att man ska kliva ur det man tror är rätt och se sig själv och festivalen utifrån andra perspektiv. Sverige är världens bästa land under sommaren och man ska försöka utnyttja det på alla möjliga sätt. Stanna och bada på väg till festivalen, gå bland människorna och känn stämningen, försök även att se andra band. Jag tycker inte band ska göra något speciellt med deras show under en festivalspelning. Man behöver inte bli en cirkus bara för att det är 25 000 personer i publiken. De är där för att se bandet och ha kul. Keep it simple!

Vad har du för tips till andra unga musiker som vill lyckas?
– Om man vill bli musiker bör man bli väldigt bra på de instrument man spelar och försöka hitta en egen stil. Om man vill lyckas som band så måste man ha riktigt bra låtar och kunna kombinera dessa med en naturlig men också unik stil. Det finns nog inga recept som garanterar framgång som musiker eller band.

Text: Kristian Gidlund
Foto: Emma Svensson

För Jonas Karlsson väntar nu en sommar på turné med Le Kid.


För Jonas Karlsson väntar nu en sommar på turné med Le Kid.



 
Sitemap
Email adress
Studieförbundet Bildas musikverksamhet |  www.bilda.nu
Logga in